تبلیغات

ابزار هدایت به بالای صفحه


نویسنده :سعید اسدی
تاریخ:یکشنبه 21 اسفند 1390-ساعت 15 و 57 دقیقه و 24 ثانیه

متوسط عمر ساختمان های دانشگاه تهران بالای 40 سال است

ابزار امتیاز دهی

رییس دانشگاه تهران بر نوسازی اساسی ساختمان های این دانشگاه تاكید كرد و گفت: عمر متوسط این ساختمان ها بیش از 40 سال است.


به گزارش بنانیوز فرهاد رهبر افزود: برخی خوابگاه های دانشگاه تهران، بیش از 60 سال قدمت دارند و ساختمان های آن نیازمند بازسازی است و گاهی گزارش هایی در رابطه با ریختن سقف آنها به دانشگاه می رسد.

وی با هشدار آنكه برخی ساختمان های قدیمی دانشگاه تهران در وضعیتی است كه با یك زلزله سه ریشتری فرو می ریزد، افزود كه درصورت بروز هرگونه حادثه در این ساختمان ها، هیچ مسوولیتی را نخواهد پذیرفت.

رهبر، مساحت ساختمان های دانشگاه تهران را حدود یك میلیون متر مربع ذكر كرد و گفت: اگر هزینه نگهداری هر متر مربع این ساختمان های فرسوده و قدیمی، 10 هزار تومان هم باشد، هزینه بسیار زیادی برای این كار لازم است.

وی اختصاص اعتبار چهار هزار میلیارد تومانی برای بازسازی و مقاوم سازی مدارس كشور در سال 84 را اقدامی پسندیده خواند و پیشنهاد كرد تا اعتباراتی نیز برای مقاوم سازی و نوسازی ساختمان دانشگاه تهران تخصیص یابد.

رییس دانشگاه تهران، مشكل جدی این دانشگاه را كمبود بودجه تعمیر و تجهیز آزمایشگاهی ذكر كرد و گفت: دانشگاه تهران دارای 700 آزمایشگاه است كه از حداقل امكانات برخوردار هستند و دانشگاه بمنظور استفاده حداكثری از امكانات موجود درصدد است امكانات آزمایشگاهی خود را در یك آزمایشگاه مركزی، متمركز كند.

وی درمورد بدهی های دانشگاه تهران نیز اظهار داشت: دانشگاه تهران در سال 84 برای تملك محیط اطراف دانشگاه در طرح توسعه، از بانك مركزی درخواست وام 200 میلیارد تومانی كرد كه 160 میلیارد تومان آن در اختیار دانشگاه قرار گرفت و با آنكه همه این مبلغ تاكنون هزینه شده، اما طرح توسعه همچنان ناتمام مانده است.

رهبر ادامه داد: در سال جاری از بودجه 160 میلیاردی مصوب دانشگاه تهران، 50 میلیارد تومان برای باز پرداخت بدهی دانشگاه تهران به بانك مركزی درنظر گرفته شد، اما تاكنون هیچ رقمی از این مبلغ تخصیص داده نشده تا بتوانیم این بدهی را بپردازیم.

وی با بیان آنكه دانشگاه تهران اكنون 35 میلیارد تومان كسری بودجه دارد، افزود: حدود 16 میلیارد تومان بخاطر 'گرنت' (طرح های پژوهشی) به اعضای هیات علمی دانشگاه بدهكار هستیم و در برخی دانشكده ها حق التدریس و حق التحقیق استادان را از چهار ترم قبل تاكنون موفق به پرداخت نشده ایم.

رهبر افزود: دانشگاه تهران در رابطه با حمایت از پایان نامه ها و رساله های دانشجویان كارشناسی ارشد و دكتری نیز بدهكار است، درحالیكه هر دانشجوی دكتری برای انجام رساله خود میلیون ها تومان خرج می كند و حداكثر حمایت دانشگاه از آنها یك میلیون تومان است.

رییس دانشگاه تهران، بودجه پیشنهادی سال 91 دانشگاه تهران را 200 میلیارد تومان اعلام كرد و گفت: در صورت محقق شدن این اعتبار، 60 میلیارد تومان آن بابت بازپرداخت بدهی های دانشگاه به بانك مركزی هزینه خواهد شد.

دانشگاه تهران نخستین و قدیمی ترین دانشگاه ایران است و اكنون نزدیك به 35 هزار دانشجو در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری در 120 گروه آموزشی آن مشغول به تحصیل هستند.


نوع مطلب : دانشگاه  گوناگون