تبلیغات

ابزار هدایت به بالای صفحه


نویسنده :سعید اسدی
تاریخ:دوشنبه 8 اسفند 1390-ساعت 13 و 48 دقیقه و 47 ثانیه

انقلابی بزرگ با طراحی موتور بخار دورانی / مدال طلای نمایشگاه اختراعات سوئد به مخترع اصفهانی رسید

ابزار امتیاز دهی

موتور بخار دورانی گریز از مرکز انقلابی را در صنعت موتورهای دورانی ایجاد کرده است.


 به گزارش ایمنا، امیر عرفانی جزیی مدیر عامل شرکت دیتا پردازش سپانو در گفت‌وگو با ایمنا با اشاره به نمایشگاه اختراعات سوئد، بیان داشت: این مسابقات همزمان با جشن یکصد و ۲۵ سالگی نمایشگاه اختراعات در شهر استکهلم با حضور جمع کثیری از مخترعان سراسر دنیا برگزار شد. 
وی با بیان اینکه در این عرصه بین‌المللی دانشگاه‌های بزرگ و شرکت‌های مهم جهان حضور داشتند، افزود: از مهمترین این شرکت‌ها می‌توان به شرکت هوافضای آمریکا (NASA) و و شرکت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری هیوندای و... را نام برد. 
مدیر عامل شرکت دیتا پردازش سپانو اظهار داشت: در این مسابقات آقای حمید ربیعیان از مخترعان برگزیده کشور با ارائه طرح موتور بخار دورانی مدال طلا و جایزه ویژه این دسته از رقابت‌ها را به خود اختصاص دهد. 
وی با اشاره به اینکه طراحی و ساخت این موتور یک پروسه ۲۰ ماهه را طی کرد، خاطرنشان کرد: در این طرح با استفاده از انرژی بخار و بهره‌گیری از یک پاندول که با چرخش ۳۶۰ درجه‌ای خود انرژی گریز از مرکز ایجاد کرده که این انرژی به چرخ‌های منتقل شده و تولید انرژی حرکتی می‌کند. 
مهندس عرفانی با بیان اینکه در این موتور با حذف میلنگ نوعی موتور رادار گریز طراحی شده است، تصریح کرد: به عبارتی در این موتور بخار دورانی با استفاده از نیروی بخار سوخت مورد نیاز موتور تامین می‌شود و در نهایت با تولید احتراق کشتی حرکت می‌کند. 
وی ادامه داد: از دیگر مزیت‌های این موتور می‌توان به خاصیت التراسونیک و عدم انتقال موج به آب دریا اشاره کرد که ردیابی کشتی را توسط رادارها غیر ممکن می‌کند. 
مدیر عامل شرکت دیتاپردازش سپانو با اشاره به اینکه در حال حاضر این طرح در حد آزمایشگاهی به بهره‌‌برداری رسیده است، اظهار داشت: در اوایل این طرح در ایران مورد استقبال واقع نشد اما می‌توان گفت این موتور انقلابی را در موتورهای دورانی ایجاد کرده است. 
وی از دیگر مزیت‌های این موتور گفت: موتور بخار گریز از مرکز با قابلیت تغییرات لحظه‌ای، جهت کاهش انرژی به میزان ۳۰ درصد و بازده ۴۲ درصد یکی از موثرترین موتورهای بخار است.


نوع مطلب : گوناگون