تبلیغات

ابزار هدایت به بالای صفحه


نویسنده :سعید اسدی
تاریخ:یکشنبه 7 اسفند 1390-ساعت 17 و 43 دقیقه و 43 ثانیه

مبدل‌هایی كه وسایل برقی را می‌سوزانند

ابزار امتیاز دهی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد كه با وارد كردن دو شاخه مبدل برخی وسایل برقی خود به پریز برق، از جرقه‌های ایجاد شده دچار وحشت شده باشید. جرقه‌هایی كه ترس تنها حاصل آن‌ها نیست و به تدریج موجب سوختن وسایل برقی شما هم خواهند شد.


به گزارش بنانیوز در حال حاضر بسیاری از وسایل برقی خارجی موجود در بازار از جمله لب تاپ‌ها و تلفن‌های همراه، دو شاخه یا سه شاخه‌هایی دارند كه با شیوه برق رسانی داخل ایران همخوانی نداشته ونیازمند مبدلی هستند تا در كشور قابل استفاده شوند.

تكنولوژی ساخت این نوع مبدل‌ها چند سالی است كه در كشور به راه افتاده و به گفته فروشندگان ومتخصصان تجهیزات برقی، بخش عمده‌ای از این محصول در داخل كشور تولید می‌شود، اما با این حال كیفیت نمونه‌های تولیدی بسیار پایین بوده و حتی استاندارد بودن آن‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

این مبدل‌ها كه با قیمتی بین 500 تا 5000 تومان به فروش می‌رسند، انواع مختلفی دارند كه معمولا مبدل‌هایی كه به آن‌ها تبدیل سه به دو گفته می‌شود و برای پریزهایی كه حالت سه شاخه دارند مورد استفاده قرار می گیرند، به مراتب كیفیت بهتری دارند و كمتر مشكل ایجاد می‌كنند.

یكی از متخصصان لوازم برقی درباره این مبدل ها می‌گوید:‌ در تبدیل‌های سه به دو از آنجا كه پلاتین موجود در آن‌ها از جنس برنج و به نسبت قوی است، كمتر مشكل جدی پیش می آید، اما مبدل‌های دو تایی كه معمولا برای وسایلی مانند لب تاپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، پلاتینی بسیار ضعیف و از جنس آهن دارند و به همین دلیل چند بار پس از مصرف پلاتین آن‌ها دچار مشكل شده وایجاد جرقه می‌ كند.

وی با بیان این‌كه ایجاد این جرقه‌ها به مرور زمان موجب ایجاد مشكل و در نهایت سوختن و از كار افتادن وسایل برقی می‌شود، ادامه می دهد: در این زمینه اكثر مبدل‌های موجود در بازار ایرانی بوده و همه نمونه‌ها كم و بیش دارای كیفیتی بسیار پائین هستند. حتی نمونه‌های معدود چینی هم كه با قیمتی به مراتب بالاتر ممكن است در بازار پیدا شوند، كیفیت چندان بالایی ندارند.

این متخصص برای ارائه راهكاری در این زمینه می گوید: تنها راهی كه برای مقابله با این مشكل باقی می‌ماند، چیدن دو شاخه وسایل برقی خارجی و تبدیل آن به یك دو شاخه معمولی است كه البته این اقدام هم موجب می‌شود كه وسیله برقی از حالت فابریك بودن خارج شود.

وی در عین حال به مصرف نسبتا بالای این نوع مبدل‌ها در میان مردم اشاره كرده و خاطرنشان می‌كند: متاسفانه در این زمینه مشتریان ما اكثرا ناراضی هستند و بدون داشتن هیچ راه چاره‌ای مجبور می‌شوند به طور مداوم نسبت به خرید مبدل‌های جدید اقدام كنند.


نوع مطلب : عمران و معماری