تبلیغات

ابزار هدایت به بالای صفحه


نویسنده :سعید اسدی
تاریخ:شنبه 6 اسفند 1390-ساعت 18 و 16 دقیقه و 03 ثانیه

فرمول ریاضی پنهان در موسیقی کشف شد

ابزار امتیاز دهی

گروهی از دانشمندان آمریکایی و کانادایی با مطالعه روی 558 ترکیب موسیقایی توانستند فرمول ریاضی پنهان در یک قطعه موسیقی را پیدا کنند.
  
به گزارش خبرگزاری مهر، نتایج برخی تحقیقات حاکی از آن است که حتی انسانهای اولیه نیز از حس موسیقایی و حس علاقه مندی ریتمها برخوردار بودند.
اکنون محققان دانشگاه استنفورد و دانشگاه مک گیل با تجزیه و تحلیل هزار و 788 حرکت در 558 قطعه موسیقی کلاسیک غربی که در طول 400 سال گذشته نوشته شده اند دریافتند زمانی یک قطعه موسیقی خوشآیند می شود که تعادل خوبی میان پیش بینی پذیری و غافلگیری وجود داشته باشد.
این دانشمندان نشان دادند زمانی یک قطعه موسیقی خوشآیند می شود که از یک ساختار فراکتال یا بَرخال برخوردار باشد. بَرخال یا فراکتال (Fractal) ساختاری است که هر جز از آن با کل ساختار متشابه است.
ریاضیدانان آمریکایی و کانادایی در این بررسیها به معادله f =c/M به توان D دست یافتند که در آن f بسامد زمانی وقوع حوادث، M اندازه شدت وقوع حوادث، c ثابت تناسب و D اندازه فراکتال است.
براساس گزارش PNAS ، به این ترتیب مشخص شد که قطعات موسیقایی خوشایند به ویژه در موسیقی کلاسیک غربی آنهایی هستند که بسیار منظم تر و پیش بینی پذیرترند و از قانون توانی 1/f به توان زمانی که بین 0.5 و 1 متغیر باشد پیروی می کنند.


نوع مطلب : گوناگون