تبلیغات

ابزار هدایت به بالای صفحه


نویسنده :سعید اسدی
تاریخ:شنبه 6 اسفند 1390-ساعت 18 و 11 دقیقه و 07 ثانیه

اولین برج مسکونی سبز و هوشمند ایران سال 93 در اردبیل به بهره برداری می رسد

ابزار امتیاز دهی

معمار طراح و مشاور پروژه برج یادمان اردبیل گفت: برج یادمان اردبیل، صنعت برج سازی ایران را با محیط زیست آشتی می دهد.


مهندس یاورقنبرنژاد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) گفت: طرح بزرگ برج یادمان اردبیل اولین و تنها پروژه ساختمانی کشور است که در آن از فناوری ساخت ساختمان های دوستدار محیط زیست استفاده شده که این فناوری اصطلاحا ساختمان سبز نامیده می شود.

وی ادامه داد: این برج در مقایسه با سازه های معمول و رایج، کمترین آسیب را به محیط پیرامونی خود وارد می کند بدین معنی که با اجرای چنین ساختمانی در واقع هر آنچه که از طبیعت محل اجرای این طرح گرفته می شود دوباره به همان اندازه و شاید بیشتر از میزان قبلی به طبیعت منطقه بازگردانده می شود.

قنبرپور با بیان این که ویژگی برج یادمان اردبیل تنها سبز بودن آن نیست، گفت: این برج منحصر به فرد که در 26 طبقه فوقانی و 3 طبقه زیرزمینی احداث می شود عنوان اولین ساختمان هوشمند کشور را نیز به خود اختصاص داده است.

وی در توضیح ویژگی هوشمندی این برج گفت: اگر به طرح و شکل نمای این ساختمان دقت کنید متوجه وجود پنل های خورشیدی در ابعاد مختلف و همگون با نمای ساختمان خواهید شد که در فواصل طبقات مختلف برج تعبیه شده است.

قنبرپور تصریح کرد: این پنل های خورشیدی به همراه توربین های بزرگ بادی که در بام طبقه فوقانی برج نصب می شود، کل انرژی مورد نیاز ساختمان را تامین خواهد کرد به طوری که این برج در بحث تامین انرژی مورد نیاز خود کاملا مستقل از شهر و محیط پیرامون خود عمل خواهد کرد.

وی ضمن اشاره به طراحی کامل این برج توسط شرکت مهندسین مشاور افق طرح و اندیشه که زبده ترین و مجرب ترین معماران اردبیل در این مجموعه گردهم آمده اند، گفت: برج 26 طبقه یادمان اردبیل در زمینی به مساحت 41 هزار مترمربع با مشارکت و سرمایه گذاری کنسرسیومی توسط شرکت های معتبر و نیمه دولتی "توسعه ساختمان سرمایه" ، "شهرسازی و خانه سازی باغمیشه" و "شرکت معلم" در ساحل رودخانه بالیقلی چای در محل استخر سابق شهرداری احداث می شود.

قنبرپور با اذعان به اینکه عملیات خاکبرداری پروژه صورت گرفته و هم اکنون اقدامات مربوط به مطالعات و عملیات مکانیک خاک زمین محل احداث پروژه در مراحل نهایی است، از آغاز عملیات اجرایی این برج از نخستین روزهای بهار سال 91 خبرداد و گفت: برج یادمان اردبیل به عنوان اولین و تنها برج مسکونی هوشمند و سبز ایران در اواخر سال 93 به بهره برداری کامل خواهد رسید.

وی همچنین اظهار امیدواری کرد این پروژه با توجه به ویژگی های منحصربه فرد خود پس از اتمام به عنوان نماد و برندی جهانی از شهر اردبیل در سراسر جهان مطرح شود.

مدیرعامل شرکت افق طرح و اندیشه در پایان این گفت وگو ضمن اشاره به آغاز فعالیت های بین المللی این شرکت در زمینه معماری و طراحی سازه های مدرن در سایر کشورها؛ ظرفیت های بالقوه توسعه موجود در شهر اردبیل را یادآور شد و با برشمردن تعداد زیادی از طرح های بزرگ طراحی شده برای این شهر، افزود: یکی از مهمترین اهداف و آرمان های شرکت افق طرح و اندیشه که حتی از منافع اقتصادی هم برای ما بیشتر ارجحیت دارد همانا رساندن شهر اردبیل به جایگاه واقعی خود در منطقه و کشور در عرصه های عمرانی و شهرسازی مدرن است.


نوع مطلب : عمران و معماری