تبلیغات

ابزار هدایت به بالای صفحه


نویسنده :سعید اسدی
تاریخ:دوشنبه 22 اسفند 1390-ساعت 00 و 25 دقیقه و 00 ثانیه

جوان‌ترین استاد دانشگاه جهان

ابزار امتیاز دهی

آلیا صبور (Alia Sabur) دختر ایرانی، جوان‌ترین استاد دانشگاه در جهان است. نام او هم‌اکنون در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده است.

آلیا صبور (Alia Sabur) دختر ایرانی، جوان‌ترین استاد دانشگاه در جهان است که در تاریخ 19 فوریه 2008 نامش در کتاب رکوردهای جهانی گینس نوشته شد و پس از 291 سال، رکورد آقای کولین مک‌لورین (Colin Maclaurin) متولد فوریه 1698، رکورددار پیشین را شکست!

آلیا صبور در سوم اسفند 1367 در نیویورک متولد شد. این دختر ایرانی‌تبار به طور تمام‌وقت در دانشگاه نیویورک تدریس می‌کند و به عنوان یک نابغه نام خود را در ردیف جوان‌ ترین استاد دانشگاه‌های معتبر جهان در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرده است. رکوردار قبلی جوان‌ترین پروفسور دانشگاه‌های جهان، متعلق به یک فیزیک‌دان اسکاتلندی به‌نام کولین مک‌لورین(Colin Maclaurin)، شاگرد اسحاق نیوتن بود و در سال 1717 میلادی (291 سال پیش) در سن 19 سال و 7 ماهگی این رتبه علمی را کسب کرده بود. "آلیا صبور" در هشت ماهگی خواندن را آغاز کرد و از کلاس چهارم ابتدایی به کالج رفت تا در سطح کارشناسی، ریاضیات کاربردی بخواند!وی در سن ده سالگی در دانشگاه استونی بروک ثبت‌نام کرد و در یازده سالگی با گرایش به موسیقی، به عنوان عضو ارکستر سمفونی "راک‌لند" به اجرای قره‌نی پرداخت. "آلیا" چهارده ساله بود که مدرک لیسانس خود را از دانشگاه نیویورک گرفت و دانشجوی دوره کارشناسی‌ارشد و دکتری دانشگاه درکسل نیویورک شد. او در هیجده سالگی مدرک دکترای خود را از دپارتمان تکنولوژی پیشرفته فوزیون در دانشگاه کانکوک سئول (Konkuk University) دریافت کرد و جوان‌ترین فردی بود که وارد دوره فلوشیپ پس از دکتری شد. او نشانگرهای سلولی خاصی را بر اساس تکنولوژی نانولوله‌ها ابداع کرد که در تحقیقات پزشکی کاربرد زیادی دارد.

فقط سه روز مانده بود نوزده ساله شود که برای تدریس در دانشگاه کنکوک سئول در کره‌جنوبی پذیرفته شد. وی تا ماه قبل از آن در دانشکده دروس فیزیک دانشگاه کنکوک تدریس می‌کرد و در حال حاضر، ریاضی و فیزیک را در دانشگاه جنوبی ایالت نیواورلند تدریس می‌کند. او یکی از دلایل ترک دانشگاه سئول را مشکل سخن گفتن به زبان کره‌ای بیان کرده است.

منبع:پدیدهنوع مطلب : دانشگاه